RP123K331D-TR
DigiKey Part Number
2129-RP123K331D-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-RP123K331D-CT-ND - Cut Tape (CT)
2129-RP123K331D-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP123K331D-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA DFN(PL)1010-4
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Series
PSRR
90dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
DFN(PL)1010-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.155V @ 250mA