TCR5FM50A,RF
DigiKey Part Number
264-TCR5FM50ARFTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR5FM50ARFCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR5FM50ARFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR5FM50A,RF
Description
500 MA FIXED OUTPUT LDO , 5.0 V,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 4-DFN (1x1)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.264V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V