G82YAR-P19WFG0-000L
DigiKey Part Number
1907-1678-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G82YAR-P19WFG0-000L
Description
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G82YAR-P19WFG0-000L Models
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
7A per Contact
Shell Size - Insert
2
Voltage Rating
333V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C