16SEF1000M
DigiKey Part Number
P122094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SEF1000M
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16SEF1000M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C