20SVP47M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20SVP47M |
Description | CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20SVP47M Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Applications General Purpose |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 94.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 1.89 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Capacitance 47 µF | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 20 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm | Base Product Number |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |