20SVQP22M
DigiKey Part Number
P123685TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123685CT-ND - Cut Tape (CT)
P123685DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVQP22M
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
20SVQP22M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
22.95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
459 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
22 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C