35SEK47M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 13 757
Datasheet
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 27mOhm 1000 Hrs @ 125°C
35SEK47M
DigiKey Part Number
P122626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SEK47M
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 35V TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
35SEK47M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
46.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
930 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C