ECA-1HM222E
DigiKey Part Number
10-ECA-1HM222E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HM222E
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1HM222E Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C