FS100R12KT4GB11BOSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 28
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 7
Datasheet
In Stock: 47
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 532
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 100 A 515 W Chassis Mount Module
FS100R12KT4GB11BOSA1
DigiKey Part Number
448-FS100R12KT4GB11BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS100R12KT4GB11BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 100A 515W MOD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 100A
Manufacturer
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.3 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Not For New Designs
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
515 W