63YXJ33MT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 379
Chemi-Con
In Stock: 248
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
63YXJ33MT16.3X11
DigiKey Part Number
63YXJ33MT16.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXJ33MT16.3X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63YXJ33MT16.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
116.76 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
278 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C