BTA26-600BWRG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 230
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 25 A Through Hole TOP3
BTA26-600BWRG
DigiKey Part Number
497-4170-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA26-600BWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TOP3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BTA26-600BWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TOP-3 Insulated
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A
Supplier Device Package
TOP3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V