STPSC10H12G-TR
DigiKey Part Number
497-17314-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17314-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17314-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H12G-TR
Description
DIODE SIL CARB 1200V 10A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STPSC10H12G-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
725pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A