VNQ7140AJTR
DigiKey Part Number
497-15995-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15995-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15995-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNQ7140AJTR
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 8A PowerSSO-16
EDA/CAD Models
VNQ7140AJTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
8A
Series
Rds On (Typ)
140mOhm
Features
Auto Restart, Status Flag
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
PowerSSO-16
Package / Case
Interface
On/Off
Base Product Number
Voltage - Load
4V ~ 28V