VNQ7E100AJTR
DigiKey Part Number
497-19575-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19575-1-ND - Cut Tape (CT)
497-19575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNQ7E100AJTR
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 7.5A PowerSSO-16
EDA/CAD Models
VNQ7E100AJTR Models
Category
Rds On (Typ)
100mOhm
Features
Auto Restart, Status Flag
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Switch Type
Grade
Automotive
Number of Outputs
4
Qualification
AEC-Q100
Supplier Device Package
PowerSSO-16
Voltage - Load
4V ~ 28V
Base Product Number
Current - Output (Max)
7.5A