IRFP21N60LPBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 203
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 74
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Microchip Technology
In Stock: 20
IXYS
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 705
In Stock: 4
In Stock: 295
In Stock: 23
In Stock: 746
Infineon Technologies
In Stock: 136
STMicroelectronics
In Stock: 524
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 30
N-Channel 600 V 21A (Tc) 330W (Tc) Through Hole TO-247AC
IRFP21N60LPBF
DigiKey Part Number
IRFP21N60LPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP21N60LPBF
Description
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IRFP21N60LPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4000 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
330W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 13A, 10V