IXFH22N60P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 74
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 711
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
In Stock: 531
In Stock: 203
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 381
In Stock: 524
N-Channel 600 V 22A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
IXFH22N60P
DigiKey Part Number
IXFH22N60P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH22N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
400W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 11A, 10V