SUD40N10-25-E3
DigiKey Part Number
SUD40N10-25-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD40N10-25-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD40N10-25-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD40N10-25-E3
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUD40N10-25-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 40A, 10V