UKL1V330KEDANATD
DigiKey Part Number
493-15403-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15403-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1V330KEDANATD
Description
CAP ALUM 33UF 10% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKL1V330KEDANATD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C