UKL1V330MEDANA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 20 510
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 193
Datasheet
Upgrade
In Stock: 57
Parametric Equivalent
In Stock: 1 297
Parametric Equivalent
In Stock: 730
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
In Stock: 2
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1V330MEDANA
DigiKey Part Number
UKL1V330MEDANA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1V330MEDANA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1V330MEDANA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C