BTA216-800B,127 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 61
In Stock: 1
In Stock: 273
Littelfuse Inc.
In Stock: 314
In Stock: 758
In Stock: 964
TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole TO-220AB
TO-220-3
BTA216-800B,127
DigiKey Part Number
BTA216-800B,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA216-800B,127
Description
TRIAC 800V 16A TO220AB
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Operating Temperature
125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A